• Semerkant

  Semerkant

  Semerkant hakikatden efsanevi bir şehir. Bu Özbekistan'ın ikinci büyük kenti ve Roma, Atina ve Babil ile aynı yaştadır.
 • Özbekistan halkı

  Özbekistan halkı

  Özbekistan insanların misafirperverliği, samimi, huzurlu bir doğa için bilinir. Özbekistan halkı çeşitli kategoriler ve etnik ırklarına aittir.
 • Tillya-Kari Medresesi

  Tillya-Kari Medresesi

  Kubbe, duvarlar ve mihrap üzerindeki en zengin altın yaldız ve diğer tüm ünlü binalar Orta Asya'da. Bu nedenle Tillya-Kari Medreseside, "altın ile kaplı" anlamına gelmektedir.
 • Özbek Folklorı

  Özbek Folklorı

  Özbek Folklorı sosyal gelenekler, kültür, yaşam tarzı, inançları, umutları ve halkın beklentilerini yansıtan halk şarkıları ve dansları içerir.
 • Buhara

  Buhara

  Buharada 360 cami, her sokakta bilinen bir "Müslüman dünya yıldızı" dır. Bu şehir 2500 yaşında olduğunu ve Müslüman Asya'nın bütün özellikleri ve resimleri tutar.
 • Gur-Emir

  Gur-Emir

  Gur-Emir "Emir'in mezarı" anlamına gelir. Şehrin güney-batı kesiminde, Timur ve önun erkek mirasçıların hanedan mezarı 1404 yılında dikilmiştir.

Özbekistan halk müziği 

Vokal ve enstrümantal: Özbek halk müziği temelde iki kategoriye ayrılır. Yıllar içinde gelişen halk şarkısı türlerin geniş bir çeşitlilik var. Böylece, iş şarkıları, düğün şarkıları, aşk şarkıları, ninniler, çocuk şarkıları, tarihsel anlatı şarkıları, epik şarkılar vb vardır.

Türküler ek olarak, enstrümantal halk müziği hem de bir bereket vardır. Bu doira veya naghara sık olarak ritmik el vurma ya da davul eşliğinde Raqs, surnay üzerinde en sık oynanan dans melodileri, içerir.
Çoğunlukla erkekler arasında bir sabah veya akşam toplantı sırasında yalnız ya da ikili müzik programlarını dinlerler.

Makam ve Shashmaqam. Özbek klasik "sanat müziği" (halk müziği aksine) temelini oluşturur. Böylece, profesyonel klasik müzisyen tarafından incelenmiş ve yapılan formlardır. Makam (çoğul, Maqamat) İslami müzik, karakteristik melodik elemanları veya motifler bir dizi ve performanslar melodik ve tonal yapı için bir sistem oluşturulması bunların kullanımı geleneksel desenler "vardır. Aslında müzikal modları bir sistem olarak İslam dünyasında kullanılır. Makomnın sözleri olarak Bedil, Navoiy, Câmi gibi yazarların eski halk şiiri ve klasik oryantal şiirleri geliyor.

Şaşmaqam adının anlamı altı Maqamat bir takımdır. Makam aksine, şaşmaqam Orta Asya müziğine mahsustur. Bu, Tacik ve Özbek klasik temelini oluşturan "sanat müzik."
Altı ayrı Maqamat Buharada geliştirilmiştir bunlar- buzruk ("büyük mod"), Rost ("gerçek mod"), nawo ("makamın"), dugokh ("İkinci mod"), segokh ("üçüncü mod") ve iroq ("Irak") dir. Ancak, diğer shashmaqamat özellikle Türkistan diğer bölgelerinde, Harzemşah bölgesinde ve Taşkent, Fergana bölgesinde geliştirilmiştir.

Son yıllarda Yulduz Usmanova ve Ozodbek Nazarbekov gibi şarkıcılar pop ritimleri ve enstrümantasyon ile füzyon geleneksel melodileri getirdi. Özbek müzik aletleri zengin çeşitliliği müzik tarzlarının çeşitliliği yansıtıyor. Bu tür müzik aletler (tanbur, dutar, tar, Rubab, sato, ghijak, nay, kanun (chang), davul (dayra) dır.

Для содержимого этой страницы требуется более новая версия Adobe Flash Player.

Получить проигрыватель Adobe Flash Player

Özbek klasik müziği

1. Babakhan Subhanov Akmalkhan - "Mubtala Buldum Senga"
2. Mamurjon Uzaqov - Jurakhan Sultanov - "Rahm Ayla"
3. Rasul Qori Mamadaliyev - "Nasri Uzzal"
4. Zaynab Polvonova - "Ushshaq-i Samarqand"
5. Ogabek Sobirov - "Andisha"

Özbek pop müziği

6. Yulduz Usmonova - "Devonaman"
7. Nilufar Rahmatova - "Kim Desun"
8. Ozodbek Nazarbekov - "Yana man"
9. Ziyoda - "Qaydasan"
10. Zulayho- "Rashq"

Özbek enstrumental müziği

11. Sato - "Dilbarim"
12. Sato - "Kuygay"
13. Sato - "Navoiyni eslab"
14. Sato - "Sen Gelmez oldun"